fbpx
Pozor na podnikatelské úvěry „Mokrá IČ“

Pozor na podnikatelské úvěry „Mokrá IČ“

Zákon o spotřebitelských úvěrech ukládá bankovním i nebankovním společnostem spoustu nových povinností, které musí splnit v případě poskytnutí spotřebitelského úvěru. Ať už se jedná o složení zkoušek odbornosti, nemožnost likvidačních pokut, nebo třeba lichvářských poplatků a úroků. Povinností je opravdu mnoho a chrání především úvěrovaného, tedy klienta. Pokud uzavřete smlouvu o spotřebitelském úvěru, měli byste být chráněni a vyhnout se tak podvodníkům.

Mnoho společností proto přešlo pouze na podnikatelské úvěry.  Podnikatelský úvěr je skvělý produkt a má spousty výhod, například všechny náklady spojené s úvěrem si můžete dát do účetnictví, ovšem má to jeden háček. Nevztahuje se na něj zákon o spotřebitelském úvěru a je zde možné prakticky vše. Od vysokých úroků, přes neseriózní poplatky až k nemožnosti předčasného splacení. Při podpisu podnikatelského úvěru je tedy dobré být obzvláště obezřetný.

Již jsme si vysvětlili rozdíl mezi spotřebitelským a podnikatelským úvěrem a teď, co to vlastně je to „mokré IČ“. Neseriózní společnosti nabádají klienty, aby si otevřeli živnostenský list za účelem poskytnutí úvěru, i když klient nepodniká a ani se k tomu nechystá. Klient, který na toto přistoupí, tak se nejen vystavuje riziku, získání neseriózní půjčky, kterou možná již nebude možné nikdy splatit, ale zároveň se vystavuje riziku trestního stíhání pro podvod.

Pokud tedy zvažujete uzavření jakéhokoli úvěru, vždy si prověřte společnost na stránkách České národní banky odkaz zde: Seznamy ČNB. Nezbavíte se sice všech rizik ale alespoň některých určitě ano. To samé platí i pro zprostředkovatele úvěru. Pokud potřebujete poradit, případně se na cokoli zeptat, neváhejte nás kontaktovat.

 

Zdeněk Kalina

jednatel společnosti