Zásady bezpečné půjčky
Samozřejmě nejlepší variantou půjčky je, když si peníze předem naspoříte a neplatíte žádné úroky ani poplatky. Ne vždy to ovšem jde a tak se společně podíváme na největší rizika, která mohou být spojená s pořízením půjčky.
První a nejdůležitější pravidlo zní, VŽDY VŠECHNO PŘEČÍST. Čtěte každou stránku, každou větu a každý formulář, který Vám věřitel dá podepsat. Důležité je vše nejen přečíst ale také všemu porozumět. Pokud něčemu nerozumíte, smlouvu je dobré nepodepisovat, vzít si ji sebou domů a poradit se s někým, kdo smlouvám bude rozumět a vysvětlí Vám je. Nevěřte věřiteli, nebo zprostředkovateli věty typu nabídka platí pouze dnes apod. Za prvé to je lež, věřitel Vám dá stejnou nabídku i za týden, ale hlavně podle nového zákona je takové jednání nelegální.
Druhé pravidlo je, čím krásnější nabídka je, tím obezřetnější musíte být. Pokud někdo nabízí např. náramně nízký úrok, je třeba důkladně pročíst celou smlouvu a zejména pak se zaměřit na část smlouvy, kde jsou výše smluvních pokut a nárok na jejich vznik. Nikdy nikomu nevěřte, že nebude nárokovat pokutu. Nárokovat pokutu věřitel sice opravdu nemusí, ale také může a to je důležité.
Mimo tato pravidla jsou další rizika a indicie, podle kterých se řídit. Jsou to například rozhodčí doložka, notářský zápis přímé vykonavatelnosti nebo všeobecné obchodní podmínky. Těmto tématům se věnuje samostatný článek: „Rizika při pořizování úvěru“
Tento článek neposkytuje radu podle ustanovení § 85 odst. 1 zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru.